YAVİ ŞEHİTLERİ UNUTULMADI
25 EKİM 1993 de Erzurum Çat ilçesi Yavi Beldesi Şehitleri dün gece Bursa Küçük Balıklı da Akasya düğün salonunda düzenlenen bir törenle 33 Şehitlerimiz anıldı.
Tarih: 9.11.2018 15:37:37

Programa; Erzurum Dernekleri Federasyonu  Başkanı Ömer Ömeroğlu, Erzurum Yavi Derneği Başkanı Latif Pekcan, Türkiye Harp melülleri Dernek Başkanı Metin  Şenol  ve  diğer derneklerin temsilcileri ile iki yüz kadar davetli  katıldı.

 

Program Şehitlerin anısına saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başladı. Ardından Şehitler için Kuranı kerim tilaveti okundu.

Programda konuşan Erzurum Yavi, Kültür Derneği Yönetim kurulu Başkanı Latif Pekcan,25 Ekim 1993 tarihinde Yavi terör baskınının 25. yıl dönümü münasebetiyle burada bulunmaktayız. Tüm katılımcılara teşekkür ederim. Yavi;  Erzurum, Erzincan ve Bingöl üçgeninde merkezi bir yerdir. Bundan dolayı Kiği´ya ve Tercan´a bağlı olduğu dönemlerde nahiye idi. Çat´a bağlı olduğu dönemlerde işe 1987 ye kadar Köy idi. 1989 ile 2014´e kadar ise Belediye idi. 2014 yılında çıkan Büyükşehir yasasıyla Mahalle olmuştur. Yavi, Çat ilçemize 17 km, Erzurum´a ise 70 km mesafededir. Halkımız geçimini tarım ve hayvancılıkla yapmaktadır dedi.

Pekcan; değerli davetliler; terör örgütü PKK neden Yavi´yi seçti? 1993 yılında meydana gelen olaylardan bazılarını hatırlarsak; 24 ocak ta Uğur mumcu öldürüldü. 24 Mayıs´ta Malatya Elazığ yolunda 33 kişi

15 haziranda Büngöl köylerinde 13  kişi, 02 temmuz da Sivas madımakta 35 kişi, 05 temmuz da Erzincan Başbağlar´da 33 kişi, 14 temmuzda Van Bahçesarayda 24 kişi, 04 Ağustos ta Bitlis Mutki de 15 kişi

29 Ağustos´ta  Elazığ Kovancılar´da 14 kişi, 30 Eylül de Batman Kozluk ta 7 vatandaşımızı

04 Ekimde Mardin Midya ta 26, aynı gün Siirt Şirvan´da 36 kişi, 05 Ekim´de Hakkari, Siirt ve Batman´0da toplam 35 kişi, 21 ekimde Batman Derinkas de 24 kişi, 25 Ekim de Erzurum Yavi de 32 kişi, 26 ekimde Erzurum Çiçekli´de 6 kişi, 29 Aralık´ta Dicle de 23 kişi aynı gün klavuz karakolu baskınında 12 askerimiz şehit edilmiştir. Ülkemizi karıştıran bu terör olayları; Yavi´nin merkezi ve stratejik bakımdan önemli bir bölgede olduğu ve bu yüzden de bölgemizi karıştırma adına seçildiği, ancak ve ancak basiretli Yavi halkı bu oyuna gelmeyerek terörün oyununu bozmuştur. 25 Ekim 1993 de Yavi terör baskını yapmış ve onca cana kıyılmış, bu da yetmemiş gibi, o vekâlet savaşçıları o gün belde içersinde halkımızı provoke etmeye başladılar.Bu değişikliği fark eden halkımız asla ve asla prim vermedi. O gün bizler, o gün görev icabı halkımıza sağduyu çağrıları yaparak bu terörün oyununu bozmuş olduk., Erzurum´umuzun sivil  toplum örgütleri, siyasi partiler, üniversite ve tüm halkımız caddelere dökülüp teröre Tel´in mitingini önce şehrimizden, başlayıp kurulan tuzaklar kendi başlarına, dönmüş. Birçok ilimizde benzer tel´in mitingleri yapılmış. Tüm Türkiye Cumhuriyeti´nde her zaman olduğu gibi kaybeden terör olmuştur diyerek sözlerine son verdi.”

Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Ömer Ömeroğlu ise konuşmasında şunları söyledi; “Erzurum Yavi´de 25 sene önce yapılan bu katliamın acılarını halen içimizde yaşıyoruz. O gün yaşanan olayların bir daha ülkemizde yaşamamızı diliyoruz. Ülkemizde yaşanan terör belasından en kısa zamanda kurtulmasını ve ülkemize huzurun gelmesini diliyorum. Allah´tan hepimize şehitlik mertebesini nasip etmesini diyorum”dedş.

Türkiye Harp Mamülleri Dernek başkanı Metin Şenol dayaptığı duygu dolu konuşmasında; birlik ve beraberlikten bahsetti. Şenol; 26 Aralık 1993 Şırnak´ta terörle mücadele esnasında 8 parmağımı ve bir gözümü kaybettim 22 günlük bitkisel hayat mücadelesinden kurtularak sağlığıma kavuştum.

Bugün çevrenizde şehitlerimizin ardında bıraktıkları ailelerine yardımcı olmamızı hatırlattı. Asker kıyafeti giyerek halkımızın canına kast eden teröristler,geride anneler ve çocuklar bırakmıştır. Onların emanetlerine çok iyi bakmalıyız” diyerek sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından Erzurum Yavi de teröristlerce katledilen 33 şehitlerimizi anlatan Sinevizyon gösterisi yapıldı. Gösteri sonrasında mikrofona gelen yazar ve şair Ahmet Bektaş, Abdurrahman Karakoç´un Ben Anadolu adlı şiirini seslendirdi.İnegöl Yeşil Bağlar Kültür derneği başkanı Hayrettin Bulut´ta kendi yazdığı Nene Hatun´un kağnısına Yalvarış adlı şiirini okudu.

Bu bize hak´tan bir emir

Toprak ana kan kızıl gök kubbe demir

değmesin mabede gafille rezil.

Ne olur dön TEKER

Beni böyle bir başıma

Buralarda ALLAH AŞKINA koyma teker

 

Program, davetlilere yapılan helva ikramının ardından sona erdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YAVİ ŞEHİTLERİ UNUTULMADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İŞ HIZIMIZI 10 KAT ARTTIRDIK
İŞ HIZIMIZI 10 KAT ARTTIRDIK
Belediye Başkanı Alper Taban, her hafta Cuma sabahı farklı bir camide düzenlenen “Bereket Sofrası Halk Günleri” etkinliği kapsamında bu sabah Mevlana Camii cemaatiyle bir araya geldi. Burada konuşan Başkan Taban, vatandaşın yönetime ortak olmasının önemine dikkat çekerek; “Bunda da hamdolsun başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Göreve geldiğimizde aylık ortalamada 350 civarı iş yapıyorduk şuanda 3500´lere geldik. 10 kat arttırdık. Vatandaş sahadaki her sorunu bizlerle paylaştığı için biz de daha hızlı hareket etmeye başladık” dedi.
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ARKANIZDAYIZ
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ARKANIZDAYIZ
Demokrat Parti İnegöl İlçe Başkanı Murat Balakuş, Ahıska sürgününün 74. yıldönümü münasebetiyle yaptığı açıklamasında; “Ahıska Türklerinin sürgünü hala devam etmektedir ve acılar hala dinmiş değildir!” dedi.
MESLEKİ EĞİTİM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
MESLEKİ EĞİTİM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, ülkenin kanayan yarası haline gelen madde bağımlılığı ile mücadele etme noktasında mesleki eğitimin büyük önem taşıdığını belirtti.
ADAYLIĞINI AÇIKLIYOR
ADAYLIĞINI AÇIKLIYOR
İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ AK Parti´den aday adaylığı için başvurusunu bugün saat : 14:00´de yapacak.
GELECEĞİN TEKNOLOJİSİNİ İNCELEDİ
GELECEĞİN TEKNOLOJİSİNİ İNCELEDİ
Belediye Başkanı Alper Taban, geleceğin teknolojilerinin konuşulduğu ve sergilendiği Smart Future Expo Zirvesine katılarak burada ‘Akıllı Şehirler´ alanında geliştirilen yeni teknolojileri inceledi.
İZLEYİCİLERDEN BÜYÜK ALKIŞ ALDI
İZLEYİCİLERDEN BÜYÜK ALKIŞ ALDI
İnegöl Belediyesi Kasım ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında Tiyatro Külliyenin sahnelediği ‘Ziyafet Sofrası´ isimli tiyatro oyununu İnegöllü tiyatro severler ile buluşturdu.
TÜM FİKİRLERE TALİBİZ
TÜM FİKİRLERE TALİBİZ
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, engelli vatandaşların kimseye muhtaç olmadan kendi yaşamını rahatlıkla sürdürebilmesi adına başlatılan ‘Engelsiz Kent İnegöl´ projesi kapsamında İnegöl´deki engelliler üzerine çalışmalar yürüten Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları, çeşitli dernek yöneticileri ile engelli vatandaşlar ve aileleriyle bir araya geldi.
KENDİNİ TANIMA SANATI
KENDİNİ TANIMA SANATI
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) farklı konularda yaptığı eğitim çalışmaları artarak devam ediyor. Bu kapsamda, odaya kayıtlı kadın girişimciler ve kadın çalışanları için“Kendini Tanıma Sanatı” konulu bir seminer düzenlenecek. 16 Kasım 2018 Cuma günü 09.30 - 12.30 saatleri arasında, Odanın Konferans Salonu´nda yapılacak seminere katılım ücretsiz olacak.
CHP´DEN İYİ PARTİ´YE ZİYARET
CHP´DEN İYİ PARTİ´YE ZİYARET
Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Necmi Demir ve yönetimi, İyi Parti İnegöl İlçe Başkanlığı görevine atanan Eray Soral´ı ve yeni yönetimini ziyaret etti.
SARI OTOBÜSLERE ZAM
SARI OTOBÜSLERE ZAM
İnegöl´ün şehir içi toplu ulaşımını sağlayan İnegöl Ulaşım A.Ş (İnulaş) toplu taşıma ücretlerine bugünden geçerli olmak üzere zam yaptı.
1 YIL DOLU DOLU GEÇTİ
1 YIL DOLU DOLU GEÇTİ
08 Kasım 2017 tarihinde Belediye Meclisinde yapılan oylamayla İnegöl Belediye Başkanlığına seçilen Alper Taban, belediye başkanlığında bir yılı hizmetle dolu dolu geçirdi.
OKYANUS´TA SATRANÇ TURNUVASI
OKYANUS´TA SATRANÇ TURNUVASI
Türkiye Satranç Federasyonunun düzenlediği, “Atatürk´ü Anma Satranç Turnuvası”geçtiğimiz hafta sonu İnegöl Okyanus Kolejinin ev sahipliği ile gerçekleştirildi.
ÜYELERİMİZİN YANINDAYIZ
ÜYELERİMİZİN YANINDAYIZ
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO), çalışanlarda mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu aranan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretiyle ilgili eğitim programı tamamlandı.
“YERİNİZDE OTURMAYIN, ÇALIŞIN”
“YERİNİZDE OTURMAYIN, ÇALIŞIN”
İnegöl Oto Galericiler Kooperatifi Başkanı Serhat Erezsert, kayıt içindeki esnafın vergilerle boğuşmasına rağmen kayıt dışı işlerin denetlenmediğini belirterek; “Tüm yetkilileri göreve davet ediyorum, herkes yetkisini kullansın, yerlerinde oturmasınlar. Bu konularla ilgilenecek kim varsa oturmasın, çalışsınlar. Sonra haktan hukuktan bahsetmesinler” dedi.
HEPİNİZ ALTIN YAKA ADAYISINIZ
HEPİNİZ ALTIN YAKA ADAYISINIZ
İnegöl Genç İş Adamları Derneği (İGİAD) ile Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi İnegöl İşletme Topluluğu tarafından düzenlenen “Önce Kendini Yönet” konulu söyleşi programında konuşan TÜGİK Genel Sekreteri Siyasal Bilimci-Sosyolog Tanzer Polat Yılmaz, öğrencilere önemli bilgiler aktardı.
Bursa Hava Durumu
Bugün
Sağanak
10°
Cumartesi
Sağanak
11°
Pazar
Fırtına
16°
Pazartesi
Bulutlu
15°

/resimler/2018-3/19/0926333429857.jpg

Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30