DEPREM İNEGÖLÜ SALLADI!

Ayrıntılar>>>

KESTANEDE REKOLTE DÜŞTÜ

Ayrıntılar>>>

SUYOLU CAMİİ BAHÇESİ GENİŞLİYOR

Ayrıntılar>>>

CUMHURİYET 97 YAŞINDA

Ayrıntılar>>>

  • Cumartesi 17 ° / 12 ° Sağanak
  • Pazar 14 ° / 8 ° Fırtına
  • Pazartesi 17 ° / 7 ° Parçalı bulutlu

VERGİ DÜZENLEMESİNE DESTEK

Ayrıntılar>>>

Daha önceden gayrimenkuller belediyeden alınan rayiç bedel üzerinden asgari rakam belirtilmek üzere satış yapılabiliyordu. Fakat isteyen herkes gerçek satış bedeli üzerinden satışı rakamını belirtebiliyordu. Örnek olarak satılan ev 300.000 TL gerçek bedelle satıldıysa tapu dairesinde 300.000TL bedel belirtilebiliyor. Ve ya belediyelerin belirlediği rayiç bedel 100.000 TL ise asgari bu rakam belirtilebiliyordu.

Aradaki Fark Ne?

Öncelikle daha önceden adaletsizlikler olabiliyordu. Bir bölüm alıcı tapu bedelini tam satış bedelinden gösterip devlete vergisini tam öderken bir bölüm alıcıda rayiç bedeli üzerinden satış işlemi yapıp vergiyi düşük ödüyor ve adaletsiz bir durumu ortaya çıkartıyordu. Şu an böyle bir düzenlemenin gelmesi oldukça sevindirici. Eskiden 100.000 TL gösterilen dairede devlete %3 yani 3.000TL+ Döner sermaye harcı ödeniyordu. Şimdi ise gerçek bedel olan 300.000TL nin %3 ü ödenecek böyle olunca da 9.000TL+Döner Sermaye Harcı ödemek gerekecek. Bilindiği üzere geçen yıl devlet gayrimenkul sektörünü rahatlatmak için geçici süreliğine %4 olan tapu harcını konut satışlarında %3 e indirmişti. Yasadan önce yatırımcılar gerçek bedeli 300.000 TL olan mülkü 100.000 TL satış gösterip 350.000TL ye sattıklarında aradaki 50.000TL karlarını tapudaki satış anında gizleyebiliyorlardı böyle olunca da 105.000TL ye sattım diye 5000TL kar elde ettigini beyan edip devleti vergi kaybına uğratıyorlardı. Şimdi satılacak mülklerde gelir vergisi de ödemeleri gerekecek.Böylece emlak sektöründeki vergi kaybının önüne geçilebilecek bu güzel bir durum.

Vergi Oranları Düşürülmeli

Yeni gelen yasa ile devletin tapudan aldıkları harçların düşürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Düşük bir oran olduğunda kimse vergi kaçırmaya çalışmayacaktır. Ne yazık ki ülkemizde faiz oranlarından  dolayı 2019 yılı çok durgun geçti. Tam faizler düştü diyoruz sektör hareketlenecek diyoruz. Şimdi yeni bir serüvenle karşı karşıyayız. Sıkıntı harçlar değil sektörün içinde yatırımcılar çok fazla ve aldıkları mülkler  belediye rayiç bedellerinden belirtilmiş. Şimdi satmaya kalkınca ciddi anlamda yüksek vergiler çıkıyor böyle olunca da sektörün içinde azalan yatırımcılar sektörden çıkmayı düşünüyor. Zaten müşteri portföyümüzü faizden çıkartabilmek için çok çaba sarf ediyoruz. Böyle durumlar olunca da müşterilerimiz ne uğraşacağım diyor. Bu konuyla ilgili hiç değilse son 3 yıl içinde edinilen mülklerde gerçek beyan zorunluluğu aranmadığı için çıkacak gelir vergilerinde bir sefere mahsus indirimli alınması gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizin lokomotif sektörü olan gayrimenkul ve inşaat sektörünü hızlandırmamız gerekirken ne yazık ki gelişen durumlar hep eksi yazıyor.