KİMLER RAHATSIZ
Ayrıntılar>>>
Tarih: 7.1.2019 12:23:32

CHP İnegöl İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu, İnegöl´de bir süre önce tadilata giren Ziraat Bankası tadilatın bitmesiyle eski tabelada T.C Ziraat Bankası yazarken yeni koyulan tabelada T.C ibaresinin kaldırılmasına ilişkin yazılı basın açıklamasında bulundu.

Açıklamada;

Öncelikle şunların bilinmesini isteriz;
Ziraat Bankasının 2013 yıldan bu yana şube tabelalarından T.C ibaresini kaldırmasının gerekçesini öğrenmek için ısrarla önerge veren CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran´a Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından ilgi çekici bir yanıt verilmişti. Babacan, T.C. ibaresinin Ziraat Bankası´ndan tamamen kaldırılmadığını yazışmalarda kullanıldığını ancak, “ticari işletme isminin müşteri belleğinde uzun süre kalması ve unutulmaması için uzun olan ticari unvanlarını amblem ve logolarında kısaltarak kullanıldığını” savunmustu.
Logodan kalkmaz çünkü patentli ancak logodaki de zaten belli belirsiz ve elbette ki yetersiz. Ayrıca yıllardır bellekte kalmış kalabilmiş bir isim iki harf ile mi bellekten silinecektir? Yoksa
Asıl amaç bürokraside T.C. tekrarlarını engelleyerek belleklerden Türkiye Cumhuriyeti´ni silmek midir?
Buradan bir kez daha bilinmesini isteriz ki;
2013 yılında adına çözüm süreci dedikleri zamanda ; CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal, konuyu Meclis´in gündemine taşıdı. Topal, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu´nun yazılı olarak cevaplaması istemiyle TBMM´ye bir soru önergesi verdi. Topal önergesinde, “Türkiye Cumhuriyeti´nin her köşesinde kasabasından köyüne, mezrasından beldesine vatandaşlarına hizmet veren bu kurumun tabelalarından Türkiye Cumhuriyeti´nin kısaltması olan ‘T.C.´ ibaresinin kaldırılması düşündürücü ve üzücüdür” dedi. Topal, Bakanlığın kendisine henüz cevap vermediğini söyledi.
Ziraat Bankası da adının önünde bulunan “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresini kaldırdı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankanın kuruluşunun 125. yılına dünyanın her yerinde kolaylıkla kullanılacak bir logo ve isimle girmek istediklerini söylemişti. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, Ziraat Bankasına dilekçe yağmuruna tutarak, logodan T.C.´nin neden kalktığını sordu. Banka dilekçelere şöyle cevap verdi: “Yapılan değişiklik yazı kısmındaki modernizasyondan ibarettir. Bu değişim ile amblem logonun kullanıldığı mecralarda etkinliğinin ve farkındalığının artırılması amaçlanmıştır.”
diyerek birkaç banka şubesine TC yazısını tekrar yazarak konuyu geçiştirdiler.

2018 yılına geldiğimizde ise bizler CHP İnegöl İlçe Başkanlığı olarak, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası İnegöl Şubesinin yenilenme çalışmalarını ilk günden itibaren takip ettik. Son olarak tadilatın ardından bankanın tabelasının asıldığını ancak tıpkı 2013 yılında olduğu gibi tabelasında TC yazısı olmadan asıldığını görüyoruz.
Bu konuda kasım ayında İYİ Parti Milletvekillerinin TBMM ‘de vermiş olduğu 15.11.2018 ve 10-42 nolu TC önergesine tekrardan Cumhuriyet Halk Partisi adına EVET diyerek desteğimiz verdik.
Önergenin CHP ve İYİ Parti´nin ‘Evet´,
HDP ve MHP´nin ‘Çekimser´
AKP ‘ nin ret oylarıyla reddedilmesini kamuoyuna nasıl anlatacaklarını merak ediyoruz.
Tüm İnegöl halkına duyurumuzdur. denildi.

ESKİ HALİ

/resimler/2019-1/7/1228525043599.jpg

YENİ HALİ

/resimler/2019-1/7/1229129106513.jpg

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KİMLER RAHATSIZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *

/resimler/2018-3/19/0926333429857.jpg

Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30