EN NADİDE VARLIKLAR
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında “Eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş hayatına, siyasetten ekonomi ve spora kadar yaşamın her dalında başarıyla görev alan Türk kadınlarının Cumhuriyetin ilanıyla beraber birçok ülkeden önce önemli siyasi ve sosyal haklar elde etmesinin ilanı olan 5 Aralık günü Türk kadının dimağında önemli bir yere yerleşmiştir. Yaşamın her alanında başarı ile görev alan kadınlarımız her şeyin en güzeline layık” dedi.
Tarih: 4.12.2018 16:37:26

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ile Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 5 Aralık 1934 tarihinde “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı” verilişinin 84.yılının kutlandığı bu anlamlı gün dolayısıyla İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban mesaj yayımladı.

“KADINLAR YARATILMIŞ EN NADİDE VARLIKLARDIR”
Taban mesajında; “Kadınlarımız, yalnız 5 Aralıkta ya da 8 Martta hatırlanmamalı, kadınlarımızın yılın her gününde tüm haklara sahip olduğu bilinmeli, karşılıksız sevginin, sonsuz hoşgörünün, emeğin ve sabrın ne demek olduğunu çocukluktan yetişkin birey olana kadar kendilerinden öğrendiğimiz kadınlar her şeyin en güzeline layıktır. Kadınlar sadece toplumumuzun yarısını oluşturdukları için değil, her şeyden önce birey ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde birinci derecede etkin oldukları için önemli ve değerlidir. Kadınlar yaratılmış en nadide varlıklardır. Kadınların, bir erkek kadar çalışkan, cesur ve bir o kadar da güçlü oldukları aşikardır” dedi.

İLK KADIN MİLLETVEKİLLERİNDEN İNEGÖLLÜ ŞEKİBE İNSEL
Avrupa, Amerika ve Asya´daki birçok ülkeden önce, 1934 yılında Türk kadının siyasi ve hukuki haklarına kavuştuğunu belirten Taban, “Ülkemizde kadınlara siyasetin kapısını aralayan Belediye Yasası, 03 Nisan 1930 yılında çıkarılmıştır. Böylece artık kadınlar belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı kazanmıştır. Kadınlara siyasetin kapısı tam anlamıyla 1934´te yapılan Anayasa değişikliği ile açılmıştır. Atatürk´ün önderliğinde kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde 5 Aralık 1934´te kadınlara genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. 08 Şubat 1935´te ise TBMM 5.dönem seçimleri sonucunda ise 17 kadın milletvekili ilk kez Meclis´e girmiştir. Bu hakkın verilmesinin ardından meclise giren ilk kadın milletvekillerinden birisi de İnegöllüdür. 1935 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde İnegöl İsaören´den “Şekibe İnsel Hanım” Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne giren ilk kadın milletvekillerindendir” açıklamasında bulundu.

/resimler/2018-12/4/1640334738355.jpg

VİLDAN YILMAZ GÜREL
Şekibe Hanım´dan sonra İnegöl´ün ikinci kadın milletvekilini çıkarmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Taban, “Vildan Hanım, 24 Haziran 2018 seçimleri sonucunda 27.dönem Ak parti Bursa Milletvekili olarak, Şekibe İnsel´den sonra meclise giren İnegöllü ikinci kadın milletvekilimiz oldu. Kendisinin, İnegöl´ün hak ettiği hizmetleri alması noktasında elinden gelen tüm çabayı ve uğraşıyı verdiğini görmek bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

“KADINLAR YAŞAMIN HER ALANINDA BAŞARIYLA GÖREV ALMAKTA”
1934 yılından bugüne kadar kadınlar, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş hayatına, siyasetten ekonomi ve spora kadar yaşamın her dalında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir diyen Taban, “ Bu kapsamda 1935 yılında Muallim Vahide Hanım İnegöl İdman Yurdu Spor Kulübünde başkanlığa seçilmiş ve bu bir ilk olarak tarihte yerini almıştır. Belediyemizin de ilk bayan başkan yardımcısı olan Gülhan Şahin ile teşviki mesai yapmamız ise bizler için bir onurdur. Bunların yanında farklı alanlarda İnegöl´de iz bırakan bayanları da kısaca hatırlayacak olursak; Bisiklet sporunda Türkiye birincilikleri olan Fidan Aşır, Boşnak Kızı Melço ve Rumeli Rüzgârları kitapları ile tanınan edebiyatçı –yazar Muzaffer Kaleoğlu ve İznik´teki Çini ve Seramik atölyesinde İznik, Kütahya çini ve seramik örnekleri, Bizans seramik objelerin imitasyonları konusunda farklı çalışmalar yapmaya devam eden Çini ve Seramik sanatçısı Nursen Güven ile daha burada ismini sayamadığımız İnegöllü kadınlarımız karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Taban son olarak, “Fedakâr, vefakâr bu ülkeye kanını, canını veren kadınlarımızı, şükranla ve minnetle anarken, bu vesile ile başta ilçemiz ve ülkemiz olmak üzere tüm Kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü ve Türk kadınlarının Cumhuriyetin ilanıyla beraber birçok Avrupa ülkesinden önce önemli siyasi ve sosyal haklar elde etmesinin 84. yılını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: NADİDE VARLIKLAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP İTTİFAKTAN YANA
CHP İTTİFAKTAN YANA
CHP İlçe Başkanı Necmi Demir, “Yereldeki ittifakıyla alakalı şuan süreç devam ediyor inşallah yapacağımız anket sonucunda birlikte hareket edeceğimiz bir aday çıkaracağız.”dedi.
UYUŞTURUCUYA SAVAŞ
UYUŞTURUCUYA SAVAŞ
Geçtiğimiz günlerde uyuşturucuya savaş açan ve İnegöl de bir yürüyüş gerçekleştiren Ateş Karıncaları Gençlik Hareketi Derneği üyeleri anlamlı bir çalışmaya daha imza attı. Orman Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa bir organizasyon tertipleyen Ateş Karıncaları Gençlik Hareketi Derneği ve İnegöl Ensar Vakfı Tokuş köyü yakınlarındaki ormanlık arazide gençlere pozitif bir çalışma projesi kapsamında gelecek nesiller için 200 fidan dikimi gerçekleştirdi.
FOTOĞRAF SERGİSİ TÖRENLE AÇILDI
FOTOĞRAF SERGİSİ TÖRENLE AÇILDI
İnegöl Belediyesi, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında İFSAD işbirliği ile “İnegöl´den Yemen´e” konulu fotoğraf sergisi düzenledi. İnsan hakları gününde Yemen´e dikkat çeken bu etkinlikte satışı yapılacak fotoğrafların geliri ise Kızılay aracılığıyla Yemen´e gönderilecek.
GÜRCİSTAN´DAN ZİYARETÇİ VAR
GÜRCİSTAN´DAN ZİYARETÇİ VAR
Gürcistan´dan gelen heyet, İnegöl Halk Eğitim Merkezi ve İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği ile ortaklaşa düzenlenen Gürcüce dil kursunu ziyaret ettiler.
SÜPER FİNAL ETABI ARNAVUTLUK´TA
SÜPER FİNAL ETABI ARNAVUTLUK´TA
Doğa Sporları ve Turizm Merkezi(DOSTUM) Hava Sporları antrenörü ve sporcusu İbrahim Dinçer ile Yamaç Paraşütü sporcusu Kerem Dinçer, Dünya yamaç paraşütü hedef şampiyonası süper final etabında Türk Milli Takımın da yer alacak.
BU ZULMÜN HESABI SORULUR
BU ZULMÜN HESABI SORULUR
Saadet Partisi İnegöl İlçe Başkanı Hasan Eroğlu, evine odun kömür alamayan asgari ücretliden, başkalarının kaçak olarak kullandığı elektrik bedelini kayıp kaçak adı altında tahsil etmenin büyük bir zulüm olduğunu söyledi.
KURUMLAR GEÇİCİ İŞÇİ ALACAK
KURUMLAR GEÇİCİ İŞÇİ ALACAK
´Toplum Yararına Programı´ kapsamında, Bursa´da toplam bin 500 kişi, İnegöl ise toplam 95 kişi istihdam edilecek.
SAĞLIK ÇALIŞANINA DOKUNAN YANDI
SAĞLIK ÇALIŞANINA DOKUNAN YANDI
Sağlık çalışanına şiddet uygulayan kişi, kolluk görevlilerince yakalandıktan sonra gerekli işlemleri yapılmak üzere, doğrudan Cumhuriyet Başsavcılığı´na gönderilecek.
HAMZABEYLİLERİN ÇİLESİ TBMM´YE TAŞINDI
HAMZABEYLİLERİN ÇİLESİ TBMM´YE TAŞINDI
İnegöl- Yenişehir arası yapılan duble yol çalışması nedeniyle mahallelerine giriş yolu kapanan Hamzabeylilerin yaşadığı çile meclis gündemine taşındı.
3 ADAY ADAYI DAHA
3 ADAY ADAYI DAHA
İYİ Parti´de yerel seçimlere yönelik başvuru süreci devam ederken yeni aday adaylık başvuruları da gelmeye devam ediyor.
AİLELERDEKİ DURUM VAHİM
AİLELERDEKİ DURUM VAHİM
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlediği Evlilik Okulu kapsamında 8 haftalık eğitimler sona erdi. Eğitimlerin ardından yapılan sınavda dereceye giren çiftler için Cuma akşamı ödül töreni düzenlendi. Kursa katılanlar da sertifikalarını bu törende aldı.
İNEGÖL YİNE TÜRKİYE GÜNDEMİNDE
İNEGÖL YİNE TÜRKİYE GÜNDEMİNDE
İnegöl´de gelinlik giydirilerek çatıya bırakılan manken herkesin dikkatini çekiyor. İlk görünüşte birinin intihar ettiğini sanan vatandaşlar, yakından baktıklarında cansız manken olduğunu fark edince gülümseyerek yollarına devam ediyor.
BU TEHLİKEYİ KİM GÖRECEK
BU TEHLİKEYİ KİM GÖRECEK
2013 yılında çıkan yangında tamamen kül olan ve sadece doğu - batı beden duvarları ayakta kalan cafer paşa hanı (beylik hanı), büyükşehir belediyesi tarafından yaptırılan restorasyonun ardından özgün kimliğiyle yeniden hizmete açıldı. ancak esnafın çilesi bitmedi. zira dönemin belediye başkanı recep altepe tarafından yaptırılan handa yağmurların yağmasıyla bir çok dükkanın çatısından içeriye su akıyor. esnaf çare olarak çatıdaki damlamayı önlemek için kendilerince farklı çareler icat etti.tarihi handa bulanan esnaf yetkililere seslenerek kışın kedini daha iyi hissettirmeden gereken çalışmaların yapılmasını istediler.
İNSAN HAKLARI GÜNÜNDE ANLAMLI ETKİNLİK
İNSAN HAKLARI GÜNÜNDE ANLAMLI ETKİNLİK
İnegöl Belediyesi ve İFSAD(İnegöl Fotoğraf Sanatı Derneği) tarafından, demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olan, tüm insanlığın ortak değeri ve uygar ülkelerin ortak paydası İnsan haklarına dikkat çekmek adına her on dakikada bir çocuğun öldüğü, açlık ve sefalet yüzünden adeta insanlığın can çekiştiği Yemen´e dikkat çekmek için “İnegöl´den Yemen´e adlı Fotoğraf Sergisi düzenlenecek.
MOBİLYACILARA YENİ BAŞKAN
MOBİLYACILARA YENİ BAŞKAN
Ertuğrulgazi Mobilyacılar Caddesi Derneği 2. Olağan genel kurulunu Perşembe günü gerçekleşti. Devrin Düğün salonunda tek liste ile gerçekleşen kongrede Erdin Topal başkanlığa getirildi.
Bursa Hava Durumu
Bugün
Karlı - Yağmurlu
-3°
Çarşamba
Karlı - Yağmurlu
-5°
Perşembe
Fırtına
Cuma
Bulutlu
10°

/resimler/2018-3/19/0926333429857.jpg

Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30