DARALMAYI İHRACATLA AŞTIK
Ayrıntılar>>>
Tarih: 10.1.2019 14:51:57

2018 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, ekonomik dalgalanmalar nedeniyle iç piyasada daralma olduğunu, ancak ihracat yönelerek hedeflenen başarının yakalandığını belirtti.

 

TUİK´in açıkladığı ihracat verilerine göre Mobilya sektöründe 3 milyar 135 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Ülke genelinde Dolar ve Euro´nun dalgalı yükselişi nedeniyle Mobilya sektörü iç piyasa daralmaya giderken, ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 14 arttırdı.  Daralan iç piyasa nedeniyle yurt dışında yeni pazarlar arayan Mobilyacılar 2018 yılında belirlenen 3 milyar dolarlık ihracat hedefinin üzerine çıktı. Türkiye genelinde toplam ihracat bir önceki yıla göre yüzde 7 artış gösterirken, Mobilya sektörü bu rakamı ikiye katlayarak ihracat dostu olduğunu bir kez daha gösterdi. Türkiye genelinde en çok mobilya ihracatı ise Irak, Suudi Arabistan, Libya, İsrail, Almanya, Katar, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, ve Amerika Birleşik Devletleri oldu.

 

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, "2018 yılının son 6 aylık bölümü istediğimiz gibi geçmedi. Malzeme zamları, dövizin yükselmesi sonucu işlerimiz yavaşladı. İhracata yöneldik. İhracatta da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Türkiye genelinde de rakamlar açıkladın. 3 milyar 200 milyon civarcına bir mobilya ihracatı söz konusu. Yurt içinde de kriz nedeniyle sıkıntı yaşadık. Devletimizde KDV indirimine gitti ve bir çok özel tüketim vergilerinde sürelerle indirime gidildi. Bizim KDV indirimimizde Mart sonuna kadar devam edecek. Bizim yurt içi alışverişlerimiz Şubat,Mart ve Nisan ayında olur. Nisan sonunda durumu daha iyi okuyabiliriz. 2018 yılında yurt içinde çok dalgalı gitti ve son 6 ay sıkıntılı geçti. İhracatta da 2017 yılına göre 2018´in iyi geçtiğini düşünüyorum. Durmak yok, işimizi daha iyi yapacağız, daha farklı ülkelere açılacağız. Yurt içinde hem kalitemiz ile hem de fiyatlarımızda daha cazip ürünler üretmeyi amaçlayacağız. 22-27 Ocak´ta CNR fuarına da 250´ye yakın İnegöl´den firma katılacak. İnegöl´e çarptığımızda bin firmaya iş çıkacağını düşünüyorum. İnegöl´de bu fuar sonrası bir hareketlilik olacağını düşünüyorum. Hiç bir zaman yandık bittik dememek gerekiyor. Önümüzde ki sezona en iyi şekilde hazırlanmalıyız. Bu meslek hiç bir zaman bitmez. Bazen sıkıntılar olacak. 2019 yılının, 2018 yılına göre daha iyi geçeceğine inanıyorum" dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DARALMAYI İHRACATLA AŞTIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EKONOMİK BEKLENTİLER MASAYA YATIRILIYOR
EKONOMİK BEKLENTİLER MASAYA YATIRILIYOR
Ayrıntılar>>>
İSTİHDAMA DEVLET DESTEĞİ
İSTİHDAMA DEVLET DESTEĞİ
Ayrıntılar>>>
KOBİ´LERE BÜYÜK DESTEK
KOBİ´LERE BÜYÜK DESTEK
Ayrıntılar>>>
LİMAK ENERJİ´YE İKİ ÖDÜL BİRDEN
LİMAK ENERJİ´YE İKİ ÖDÜL BİRDEN
Ayrıntılar>>>
İTSO MECLİS ÜYELERİ İLE GÖRÜŞTÜ
İTSO MECLİS ÜYELERİ İLE GÖRÜŞTÜ
Ayrıntılar>>>
TİCARİ AKARYAKIT CARİ AÇIĞI DA AZALTIR
TİCARİ AKARYAKIT CARİ AÇIĞI DA AZALTIR
İnegöl Şoförler Odası Başkanı Bahattin Korkmaz, günümüz ekonomik şartlarında maliyetleri her geçen gün artan şoför esnafının mutlaka desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.
EĞİTİM ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİYORUZ
EĞİTİM ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİYORUZ
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) odanın Kadın Girişiciler Kurulu üyeleri ve odanın üyesi kuyumculara Etkin Satış Teknikleri Eğitimi düzenledi. Önceki gün Oda hizmet binasında atölye çalışması şeklinde yapılan eğitimde, eğitmen Gökhan Yenipazar tarafından katılımcılara satış süreci ve teknikleri uygulamalı bir şekilde anlatıldı.
KAÇAK KÖMÜR ENGELLENMELİ
KAÇAK KÖMÜR ENGELLENMELİ
İnegöl Kömürcüler Odası Başkanı Ziya Turan, yasak olmasına rağmen farklı yollarla şehrimize sokulan Tunçbilek kömürünün bu yıl da aynı yollarla sokulmaya çalışılacağını belirterek yetkililere uyarılarda bulundu.
İTSO´DAN UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ
İTSO´DAN UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), girişimci adaylarını ortaya çıkartmak amacıyla KOSGEB işbirliğiyle bu yıl içinde 6 kez gerçekleştirdiği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi´nin 7.sİ 3 Ekim´de başlayacak.
İNEGÖL MOBİLYASI DÜNYANIN HER YERİNDE
İNEGÖL MOBİLYASI DÜNYANIN HER YERİNDE
Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ekonomik seferberlik çağrısına destek her geçen gün artıyor.
ÖZCAN AYHAN´A YENİ GÖREV
ÖZCAN AYHAN´A YENİ GÖREV
Temmuz ayında yapılan kongre ile Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonu yönetimine giren İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, yapılan görev dağılımında Fuar Organizasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.
BİZİ PARAYLA SINAYAMAZLAR
BİZİ PARAYLA SINAYAMAZLAR
TÜGİK Yönetim Kurulu Üyesi ve İGİAD Başkanı Hakan Özdemir, “15 Temmuz gibi bir badireyi canı pahasına atlatmış bir millet parayla pulla sınanamaz” dedi.
YENİ PAZARLAR BULMALIYIZ
YENİ PAZARLAR BULMALIYIZ
İMİDER Başkanı Hasan Varlı, yakın gelecekte İnegöl mobilya pazarının geçmişte olduğu gibi Balkan ülkeleri ve Avrupa ülkeleri olacağını söyledi.
ŞİMDİ BİRLİK ZAMANI
ŞİMDİ BİRLİK ZAMANI
İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Halkımız her zaman bir olduğunu ve birlik olduğunu bir kez daha göstereceğinden hiç şüphemiz yoktur” diyerek yaşanan süreçte birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.
İNEGÖL EKONOMİSİNE ÖVGÜ DOLU SÖZLER
İNEGÖL EKONOMİSİNE ÖVGÜ DOLU SÖZLER
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yıllık dış ticaret hacmi 1 milyar doları geçen ve her yıl dış ticaret fazlası veren İnegöl ekonomisinden övgüyle söz etti. Hisarcıklıoğlu, kendisini ziyarete gelen İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ´ı kabulünde İnegöl´ün Türkiye´ye örnek olduğunun altını çizdi.

/resimler/2018-3/19/0926333429857.jpg

Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30