ATATÜRK FARKI
Atatürkçü Düşünce Derneği İnegöl Şube Başkanı Birol Atay, 05 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 84. yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
Tarih: 5.12.2018 11:19:34

Açıklamasında Atay;

 

 

Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK´ün yaratıcısı olduğu “ Ulus Devlet Modeli” yani Türkiye Cumhuriyeti bir “ çağdaşlaşma” atılımıdır.

 

Yaşamı boyunca, çağdaş toplum oluşturma mücadelesini sürdüren, Büyük ATATÜRK, 05 Aralık 1934´de tüm dünyayı hayran bırakan bir çıkışla kadınlara milletvekili seçilme hakkını tanıdı.

 

Büyük Önder´e göre; kadınını sosyal yaşamdan uzak tutan, geri plana atan, tecrit eden, cahil bırakan bir milletin yaşaması, ayakta kalması mümkün değildir:

 

“ Bir toplum kadınlardan ve erkeklerden oluşur. Toplumun bir yarısı topraklara zincirle bağlı iken, diğer bir yarısının yükselmesi mümkün müdür?” sözü bu konudaki bakış açısının net anlatımıdır.

 

Milli Kurtuluş Savaşı´nda kadınlarımızın, vatanın her yerinde mücadeleye katılımları, dünya tarihinde saygıyla anılmaktadır. Büyük Devrimci ATATÜRK; “dünyada hiç bir milletin kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez.” sözleriyle bunu teyit etmektedir.

 

ATATÜRK Türkiye´sinde, 08 Şubat 1935´de gerçekleşen genel seçimlerde, 17 kadın, milletvekili olarak TBMM´de yer almıştır. Avrupa´nın ve dünyanın büyük kaosa, 2. Dünya Savaşı´na sürüklendiği bir dönemde, ATATÜRK Türkiye´si böylece yine fark yaratmıştır.

 

Millet olarak ATATÜRK´e çok şey borçluyuz. Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, çocuğuyla… Milletimizin her bir ferdini bu sorumluluğun bilincinde olmaya çağırıyoruz.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği çatısı altında, binlerce kadın üyemiz, yöneticilerimiz ve şube başkanlarımız Büyük ATATÜRK´e minnet duyarak çalışmaktadır. Sorumluluk duygusuyla, büyük özveriyle mücadele veren tüm kadın üyelerimizin ve kadınlarımızın Seçme ve Seçilme Hakkı kazanmalarının yıl dönümünü kutluyoruz.

 

Atatürk´le fark yarattık… Atatürkçü Düşünce ile fark yaratmaya devam edeceğiz… dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ATATÜRK FARKI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *

/resimler/2018-3/19/0926333429857.jpg

Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30