AÇLIKTAN DONARAK ÖLÜYORLAR
AÇLIKTAN DONARAK ÖLÜYORLAR
Tarih: 25.12.2017 16:28:28

İnegöl Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği (İDOHA) Başkanı Av. Nilay Parlar Ateş, kışın bir köpeğin 17 saat, bir kedinin ise 6 saat aç kalması halinde donarak öldüğüne dikkat çekerek, herkesi hayvanlara sahip çıkmaya davet etti.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İnegöl Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği (İDOHA) Başkanı Av. Nilay Parlar Ateş, "Ülke genelinde ve İnegöl´de kar yağışı başlarken, sokaktaki canlarımızın saklanıp ısınacak bir yerleri yok. Her yer kar altında kaldığından dolayı da kendilerine yiyecek bulmakta zorlanıyorlar. Kışın bir köpek 17 saat, bir kedi 6 saat aç kalırsa maalesef donarak ölüyor. Onların tüyleri, soğuktan korumuyor. Sokak hayvanları bizlere muhtaç hale geldi. Yüksek bölgelerinde yoğun kar altında kaldığı bu günlerde, doğal hayatını sürdürmekte ve yiyecek bulmakta zorlanan binlerce canlı, köylere, ilçe merkezine gelmek zorunda kalacaktır. O nedenle İnegöl Belediyesi´nin de duyarlılığı sayesinde, sokaktaki canlarımız ve doğada var olma mücadelesi veren diğer hayvanlar için düzenli olarak besleme etkinliği oluşturduk. Vatandaşlarımızın da besleme etkinliklerine katkılarını sunabilmesinin önünü açtık. Doğadaki hayvanlar ve sokak hayvanları için, yemek artıkları, kuşlar için buğday ve benzeri tahıl ürünlerini, ihtiyacı olan hayvanlara ulaşmasını sağlamak adına, vatandaşlarımız, imkânları var ise belediyeye yiyecekleri teslim etmesi, yok ise 153´ü arayarak belediyeden ekibin kendilerinden gelip almalarını sağlaması büyük önem taşımaktadır. Diğer yandan, sokakta kalan canlarımız, özellikle yavru olan kedi ve köpekler, soğukla mücadele edemeyecek durumdadırlar. Bu bakımdan, yavru köpek veya kedi görüldüğü takdirde, yine 153 aranarak, mümkünse yavrular, anneleri ile birlikte belediyeye teslim edilmelidir. Soğuk havalar atlatılana kadar, ufaklıklara, belediye barınağında yaşam hakkı tanınacaktır. Yazın bir kap suya muhtaç olan hayvanlarımız, kışın da yemeğe ihtiyaç duymaktadır. Vatandaşlarımızdan ricamız, yemek artıklarını ayırmaları ve ellerinden geldiğince sokak canlarına destek olmalarıdır.?
ONLARIN YAŞAM ALANLARINI YOK EDİYORUZ ?Biz insanlar, kendimize yaşam alanı yarattıkça, bizim dışımızda kalan canlıların yaşam alanlarını yok etmeye başladık. Biz kendimize doğayı katlederek yer açmaya çalıştıkça, bizim dışımızdaki canlılara dünyayı dar ettik. Hal böyle olunca, biraz yiyecek, biraz suya ihtiyacı olan canlar, bizlerin arasına karışmaya ve artıklarımızdan karınlarını doyurmaya çalışıyor. İnegöl Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği olarak, bireylerde farkındalık yaratma çalışmalarımıza da hız kesmeden devam etmeyi planlıyoruz. Özellikle çocuklarımıza, doğa ve hayvan sevgisini aşılamak için çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz. Geçtiğimiz aylarda, İnegöl Belediyesi ile işbirliği içerisinde düzenlemiş olduğumuz resim yarışmasına, çocuklarımızın gösterdiği ilgi, bizleri çok sevindirmekle birlikte yüreklendirdi. Bu bakımdan, bilinç oluşturmak, kalplerde sevgi yeşertmek adına bir dizi etkinlik düzenleyerek duyurmayı planlıyoruz. Daha önce de söylediğimiz gibi, herkes hayvan sevmek zorunda değil ancak yaşam hakkına saygılı olmak zorundadır. Her vatandaş yemek artığını çöpe dökmese, kenara ayırıp, sokağında uygun bir yere bıraksa, emin olun hayat daha güzel olacaktır. Bizler, onların dilinden insanlara sesleniyoruz. ?Sevme ama bana zarar da verme. Su verme ama su kabımı da devirme. Doyurma ama lokmamı da önümden alma. Dokunma! İzin ver hayatta kalayım.´ Unutmayalım! Allah, canlıları yaratırken boşa yaratmamıştır. Her canlı, doğada birbirine zincirleme bağlıdır. Doğa bir bütündür. Tüm canlılara Yaradan´dan ötürü saygı duymak gerekir. Her canlının dünyaya gelişinde bir amaç vardır. Peygamber Efendimiz, hayvanların bakımı ile bizzat ilgilenmiş, bunu bir küçüklük saymamış, sahip olduğu hayvanlara sırtındaki elbiseyle onların yüzünü silecek derecede şefkat göstermiştir. Unutmayın ki, hayvanları sevmeyen insanları hiç sevemez. İnsanoğlunun, çaresiz hayvanlara karşı olan şiddete sessiz kalması, bir insanlık suçudur. Bu suça alet olmayın. Doğaya ve hayvanlara sahip çıkın? ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İŞ HIZIMIZI 10 KAT ARTTIRDIK
İŞ HIZIMIZI 10 KAT ARTTIRDIK
Belediye Başkanı Alper Taban, her hafta Cuma sabahı farklı bir camide düzenlenen “Bereket Sofrası Halk Günleri” etkinliği kapsamında bu sabah Mevlana Camii cemaatiyle bir araya geldi. Burada konuşan Başkan Taban, vatandaşın yönetime ortak olmasının önemine dikkat çekerek; “Bunda da hamdolsun başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Göreve geldiğimizde aylık ortalamada 350 civarı iş yapıyorduk şuanda 3500´lere geldik. 10 kat arttırdık. Vatandaş sahadaki her sorunu bizlerle paylaştığı için biz de daha hızlı hareket etmeye başladık” dedi.
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ARKANIZDAYIZ
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ARKANIZDAYIZ
Demokrat Parti İnegöl İlçe Başkanı Murat Balakuş, Ahıska sürgününün 74. yıldönümü münasebetiyle yaptığı açıklamasında; “Ahıska Türklerinin sürgünü hala devam etmektedir ve acılar hala dinmiş değildir!” dedi.
MESLEKİ EĞİTİM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
MESLEKİ EĞİTİM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, ülkenin kanayan yarası haline gelen madde bağımlılığı ile mücadele etme noktasında mesleki eğitimin büyük önem taşıdığını belirtti.
ADAYLIĞINI AÇIKLIYOR
ADAYLIĞINI AÇIKLIYOR
İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ AK Parti´den aday adaylığı için başvurusunu bugün saat : 14:00´de yapacak.
GELECEĞİN TEKNOLOJİSİNİ İNCELEDİ
GELECEĞİN TEKNOLOJİSİNİ İNCELEDİ
Belediye Başkanı Alper Taban, geleceğin teknolojilerinin konuşulduğu ve sergilendiği Smart Future Expo Zirvesine katılarak burada ‘Akıllı Şehirler´ alanında geliştirilen yeni teknolojileri inceledi.
İZLEYİCİLERDEN BÜYÜK ALKIŞ ALDI
İZLEYİCİLERDEN BÜYÜK ALKIŞ ALDI
İnegöl Belediyesi Kasım ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında Tiyatro Külliyenin sahnelediği ‘Ziyafet Sofrası´ isimli tiyatro oyununu İnegöllü tiyatro severler ile buluşturdu.
TÜM FİKİRLERE TALİBİZ
TÜM FİKİRLERE TALİBİZ
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, engelli vatandaşların kimseye muhtaç olmadan kendi yaşamını rahatlıkla sürdürebilmesi adına başlatılan ‘Engelsiz Kent İnegöl´ projesi kapsamında İnegöl´deki engelliler üzerine çalışmalar yürüten Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları, çeşitli dernek yöneticileri ile engelli vatandaşlar ve aileleriyle bir araya geldi.
KENDİNİ TANIMA SANATI
KENDİNİ TANIMA SANATI
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) farklı konularda yaptığı eğitim çalışmaları artarak devam ediyor. Bu kapsamda, odaya kayıtlı kadın girişimciler ve kadın çalışanları için“Kendini Tanıma Sanatı” konulu bir seminer düzenlenecek. 16 Kasım 2018 Cuma günü 09.30 - 12.30 saatleri arasında, Odanın Konferans Salonu´nda yapılacak seminere katılım ücretsiz olacak.
CHP´DEN İYİ PARTİ´YE ZİYARET
CHP´DEN İYİ PARTİ´YE ZİYARET
Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Necmi Demir ve yönetimi, İyi Parti İnegöl İlçe Başkanlığı görevine atanan Eray Soral´ı ve yeni yönetimini ziyaret etti.
SARI OTOBÜSLERE ZAM
SARI OTOBÜSLERE ZAM
İnegöl´ün şehir içi toplu ulaşımını sağlayan İnegöl Ulaşım A.Ş (İnulaş) toplu taşıma ücretlerine bugünden geçerli olmak üzere zam yaptı.
1 YIL DOLU DOLU GEÇTİ
1 YIL DOLU DOLU GEÇTİ
08 Kasım 2017 tarihinde Belediye Meclisinde yapılan oylamayla İnegöl Belediye Başkanlığına seçilen Alper Taban, belediye başkanlığında bir yılı hizmetle dolu dolu geçirdi.
OKYANUS´TA SATRANÇ TURNUVASI
OKYANUS´TA SATRANÇ TURNUVASI
Türkiye Satranç Federasyonunun düzenlediği, “Atatürk´ü Anma Satranç Turnuvası”geçtiğimiz hafta sonu İnegöl Okyanus Kolejinin ev sahipliği ile gerçekleştirildi.
ÜYELERİMİZİN YANINDAYIZ
ÜYELERİMİZİN YANINDAYIZ
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO), çalışanlarda mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu aranan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretiyle ilgili eğitim programı tamamlandı.
“YERİNİZDE OTURMAYIN, ÇALIŞIN”
“YERİNİZDE OTURMAYIN, ÇALIŞIN”
İnegöl Oto Galericiler Kooperatifi Başkanı Serhat Erezsert, kayıt içindeki esnafın vergilerle boğuşmasına rağmen kayıt dışı işlerin denetlenmediğini belirterek; “Tüm yetkilileri göreve davet ediyorum, herkes yetkisini kullansın, yerlerinde oturmasınlar. Bu konularla ilgilenecek kim varsa oturmasın, çalışsınlar. Sonra haktan hukuktan bahsetmesinler” dedi.
HEPİNİZ ALTIN YAKA ADAYISINIZ
HEPİNİZ ALTIN YAKA ADAYISINIZ
İnegöl Genç İş Adamları Derneği (İGİAD) ile Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi İnegöl İşletme Topluluğu tarafından düzenlenen “Önce Kendini Yönet” konulu söyleşi programında konuşan TÜGİK Genel Sekreteri Siyasal Bilimci-Sosyolog Tanzer Polat Yılmaz, öğrencilere önemli bilgiler aktardı.
Bursa Hava Durumu
Bugün
Sağanak
10°
Cumartesi
Sağanak
11°
Pazar
Fırtına
16°
Pazartesi
Bulutlu
15°

/resimler/2018-3/19/0926333429857.jpg

Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30